Jednak po odpowiednim podejściu do tego problemu może się okazać, że posiadanie własnego domu z działką - miejsca wypoczynku, pracy i nauki, jest w zasięgu naszej ręki. Spróbujmy przekalkulować 100m2 domu parterowego.

Zakup działki : ceny znacznie się wahają. Od 80 zł za m2 do 300 zł i więcej. Jednak odrzucając skrajności, przygotujmy się na działkę o powierzchni 700m2, przypisując jej wartość około 90 000zł.

Dokumentacja to wydatek rzędu 3000zł. W jej skład wchodzą: projekt budowlany, adaptacja, wrysowanie w mapki oraz wiele innych.

Kiedy przebrniemy przez ten etap czeka nas załatwianie wielu formalności związanych z zapewnieniem dostaw mediów, pozwoleniem na budowę itd.

Tę pracę wykonujemy najlepiej i najłatwiej z pomocą firmy projektowej, gdzie dokładnie zostaniemy poinformowani o procedurach i dokumentach jakie będą nam potrzebne.

Po tych zabiegach zostaje nam już „tylko” wybudować własny dom.

Na rynku istnieje wiele firm projektowych, budowlanych, instalacyjnych, wykończeniowych. Wykonują one tylko część prac budowlanych. Każda według swojej wiedzy i umiejętności. Dopiero połączenie wszystkiego w całość powinno zagwarantować, że dom stanie w określonym terminie oraz w odpowiedniej cenie.

Przykładowy dom o pow.100m2 zbudowany w parterze, kryty dachówką, z oknami PCV, tynkami, posadzkami, instalacjami oraz ociepleniem i elewacją zewnętrzną.

Przy odpowiednich warunkach gruntowych oraz logistycznych może być już zrealizowany za około 168 000 zł. Zostanie nam tylko wykończenie które może się zamknąć w kwocie 27000 zł.

Przedstawiając te wyliczenia okazuje się, że nasz dom jest jednak w zasięgu naszych możliwości.